O obci 

 

Obec Čímice se nachází v krásné pošumavské krajině, obklopena hlubokými lesy a vápencovými skalami.

Čimice jsou od města Sušice jsou vzdáleny:

  • 5 km vzdušnou čarou
  • 6,5 km turistickou stezkou
  • 8,5 km autem

Nadmořská výška: 480 m n. m.

Počet obyvatel: 183 (k 1. 1. 2018)

Čímice žijí poměrně čilým sportovním a kulturním ruchem. Největší část sportovních aktivit se odehrává na místním tenisovém a fotbalovém hřišti. Tenisové hřiště, vhodné na hraní tenisu, nohejbalu, volejbalu nebo badmintonu, vybudovala obec v roce 2002. Tenisové hřiště si lze za vhodného počasí pronajmout u správce hřiště. Součástí hřiště jsou i víceúčelové šatny.

Každým rokem se pořádá dětský den na místním hřišti. Společně se obyvatelé obce schází při oslavách Mikuláše a na Masopust. V předvečer prvního máje se zde staví májka s večerním posezením. v červenci se koná tradiční pouť.

V obci funguje sbor dobrovolných hasičů a myslivecké sdružení.

V budově obecního úřadu č.p. 63 se nachází restaurace a prodejna potravin.

Domy jsou napojené na obecní vodovod s velice kvalitní vodou. Obec je obsluhovaná autobusovou dopravou, včetně napojení na nedalekou železniční zastávku Žichovice, která leží na trati Českých drah Klatovy — Horažďovice.

Historie obce

První písemná zpráva o obci pochází z roku 1543.

Obec se dělila na dva dvory, patřící panství Žichovickému a Strakonickému. V roce 1879 žilo v obci 763 obyvatel.

Vystavěny byly tři cihelny. Od dávných časů zde byli dvě hospody. Hořejší „Na Kovárně“, kde se prodávalo strakonické pivo a dolejší „U Krčmáře“ s žichovickým pivem. Do roku 1873 nebyl v Čímicích jediný obchodník.

Ze živelných pohrom postihovaly obce nejvíce požáry. Během požárů se v polovině 19. století v době šestnácti let shořelo 47 stavení a zůstalo ušetřeno jen 16  domů. V roce 1813 se přehnala kolem obce obrovská průtrž mračen. Hráz rybníka se návalem vody protrhla a valila se na čímický mlýn. V obci napáchala dosti značné škody.